ارنو روبیک

ارنو روبیک کیست؟

ارنو روبیک کیست

ارنو روبیک، خالق مکعب جادویی (روبیک) متولد شده در ۱۳ ژوئیه سال ۱۹۴۴ هست. درست یک سال پیش از پایان جنگ جهانی دوم، در بوداپست (پایتخت مجارستان) زاده شد. می‌گویند که پدر ارنو روبیک مهندس پرواز فرودگاه، و مادرش شاعر بود. او دارای مدرک فوق لیسانس در دانشکده‌ی فنی بوداپست در رشته‌ی مجسمه سازی و معماری داخلی است.

 

داستان ساخته شدن روبیک

واپسین سال‌های دهه‌ی ۱۹۶۰ به استادی طراحی داخلی و معماری «آکادمی هنری صنایع کاربردی» بوداپست دست یافت. او در آن هنگام آموزشیار رتبه‌ی سه آکادمی بود و در ساعت‌های بی‌کاری‌اش بر روی مدل‌ها و طرح‌های سه بعدی کار می‌کرد، تا آن که سرانجام در سال ۱۹۷۴ ساخت نخستین نمونه‌ی مکعب خود را به پایان رساند، و نزدیک به یک سال پس از آن درخواست ثبت طرح خود را به اداره‌ی ثبت اختراعات مجارستان داد.

ارنو روبیک که امروز به سبب همان نوآوری آوازه‌ای جهانی به دست آورده‌است، از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ بیشتر وقتش را به معماری گذراند، ولی از آن پس همه‌ی توان خود را بر تدریس در دانشگاه متمرکز ساخت. در آن روزگار، حل معمای طرح شده به هیچ روی آسان نمی‌نمود، و این حرف زبان‌زد همگان بود که خود پروفسور (ارنو) بر سر حل آن یک ماه وقت گذاشته‌است.

 

ارنو روبیبک کیست
ارنو روبیبک

محبوبیت مکعب روبیک در جهان

مکعب روبیک در سال ۱۹۷۷ در کشور مجارستان به تولید انبوه رسید و با آن که بیرون از مرزهای مجارستان برایش هیچ گونه بازاریابی یا تبلیغاتی صورت نپذیرفته بود، نخستین زمزمه‌های مردم پسندی‌ از گوشه و کنار کشورهای اروپایی برخاست. اندکی پس از آن، در سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۰ پازل روبیک به ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای جهان نیز شناسانده شد. تاریخ دقیقی از راهیابی مکعب روبیک به ایران در دست نیست، ولی آنچه‌ که بنظر می‌آید این است که هم‌زمان با گسترش جهانی آن در سال‌های پیش از ۱۹۷۹ بوده باشد.

 

استقبال اعجاب‌انگیز از روبیک

این‌گونه، مکعب ما در سراسر جهان فروشی چند میلیونی یافت و شگفتی ریاضی دانان و دانشوران دیگر حوزه‌های دانشگاهی را نیز برانگیخت. البته تا آن زمان هنوز هیچ راه حل جامع و کاملی برای روبیک به نگارش در نیامده بود و دانش آموختگان و مهندسان، می‌کوشیدند تا روش‌هایی را برای حل معما بیابند. اما به نظر می‌آید که نخستین بار در سال ۱۹۸۱، شیمیدان و ریاضیدانی به نام جیمز جی. نورس راه حل خود را به نگارش درآورد.

 

منبع: ارنو روبیک کیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.